Bebek Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebek Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

Bebek muhallebisi, anne sütünün yanında ara öğün olarak verilen besleyici, doyurucu ve oldukça faydalı olan bebeklerin severek tükettiği bir tatlı türüdür. Bebeğin büyümesine, zihinsel ve fiziksel yönünün gelişmesine yardımcı olan doyurucu bir besin türüdür. İçerdiği vitamin ve kalsiyum içeren besinlerle anne sütünün verdiği faydaları karşılar. Bebeklerin bünyeleri hassas olduğu için her türlü riski hastalıkları da taşımaktadır. Ancak bebek muhallebisi bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek bu tür hastalıklardan da korumuş olur. İçerdiği besinlerin lezzetli tatlarından dolayı bebekler de severek yiyebilir. Bebeğe akşam verilebilen bu muhallebi doyurucu özelliği bulunduğu içinde yiyen bebekler geceleri uykularından acıkıp uyanmaz ve gelişimi için yeterli uykuyu alarak daha hızlı ve sağlıklı büyür. Verdiği faydaların yanında yapılışıyla da oldukça kolay olan bu besin sağladığı avantajlarla beraber oldukça pratiktir. Annelerin gönül rahatlığıyla bebeklerine verebileceği bebeklerin de severek yiyebileceği bu sağlıklı besinin yapılışını beraber inceleyelim;


Bebek muhallebisi için gerekli olan malzeme

 • 1 su bardağı su
 • 2 tatlı kaşığı buğday un
 • 1 buçuk tatlı kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • Anne sütü formül mama
 • 2 tatlı kaşığı pekmez

Bebek muhallebisi nasıl yapılır?


Öncelikle bir bardak suya buğday unu, irmik ve yulaf unu eklenerek bir tencere içerisinde ocağa konulmalıdır. Pişirilmesi beklenirken topaklanmaması için sürekli ve hızlı bir şekilde kaynayana kadar karıştırılmalıdır. Kaynayana kadar bu işlem devam edilmeli ve koyu bir muhallebi kıvamına gelene kadar ocaktan indirilmemelidir. İstenilen kıvama geldiğinde ocaktan indirilip bir tatlı kaşığı tereyağı eklenip karıştırılmalıdır. Yapılan muhallebi ılık hale gelinceye kadar bekletilmelidir. Muhallebi ılık olduktan sonra bebeğin yiyebileceği kıvama gelene kadar anne sütü formül mama eklenmelidir. Koyu hale getirilen muhallebiyi bebeklerin daha da severek yiyebilmesi için pekmez de katılarak tadı daha şirin hale getirilebilir. Bebek muhallebisi için önemli olan püf noktası koyu bir kıvamının olması ve bebeğe biberonla değil de onun yerine kaşıkla verilmesidir. Yapılan muhallebiye isteğe göre elma, armut, muz, çilek gibi meyveler de eklenerek hem daha lezzetli hem de daha vitamin dolu hale getirilebilir. İşte faydaları ve yapılışıyla da gayet basit olan bebeklerin severek yiyeceği bebek muhallebisi yapımı böyledir.

Afiyet olsun.

Bebek Muhallebisi Yorumları

soru

Müberra

25 Eylül 2018 Salı

Merhaba benim bebeğim 12 aylık ek gıdalara başladım ancak bebeğime doktor unlu mamülleri yasakladı bebek muhallebisi yapmak için içerisine una alternetif ne koyabilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muzlu Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Muzlu Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Burçak Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Burçak Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Etimekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Etimekli Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

10 Aylık Bebek Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

10 Aylık Bebek Muhallebisi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Petibörlü Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Petibörlü Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fincanda Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Fincanda Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6